Męskie smokingi i fraki

Męskie smokingi i fraki

Podobno nie szata zdobi człowieka, ale kiedy patrzymy na inną osobę, najpierw oceniamy jej wygląd i sposób w jaki się ubrała, a dopiero potem próbujemy ją lepiej poznać i zrozumieć. Dlatego tak ważne jest zrobienie jak najlepszego pierwszego wrażenia i zaprezentowanie się z jak najlepszej strony.

Więc o swój wygląd dbają już nie tylko panie, ale również każdy pan stara się być zadbanym i eleganckim.
W zwykły, powszedni dzień strojem obowiązującym, w zależności od charakteru pracy staje się ubranie luźne i wygodne – w przypadku pracy fizyczne, albo elegancki garnitur, koszula i krawat – jeśli mężczyzna zajmuje kierownicze, reprezentacyjne stanowisko. Są także zawody wymagające uniformów, które przydziela dana firma, jak konduktor, pilot, a także takie wymagające sterylnie czystego fartucha – np. lekarz, laborant, piekarz.
Istnieją jednak okazje, podczas których zarówno umorusany pracownik fabryki jak i wytworny pan dyrektor, wyglądają równie elegancko i szykownie. Jedni zakładają elegancki frak, czyli ubiór składający się z marynarki z długimi połami, które porównuje się do ogona jaskółki. Chociaż z przodu znajdują się dwa równoległe rzędy guzików, ale mimo to nie jest on na nie zapinany. Wyłogi tego ubioru ozdabia się piękną, błyszczącą satyną. Do tego zakładane są spodnie, które na szwach zdobią podwójne lampasy. Bardzo ważny dodatek stanowi tutaj kamizelka pikowa, wykonana z pikowej bawełny oraz koszula – koniecznie biała, usztywniana z przodu i z kołnierzykiem, którego różki się zagina. Jeszcze jeden ważny element stanowi tutaj biała, wykonana z pikowanej bawełny muszka, a także czarne skarpetki oraz błyszczące, również czarne lakierki. Do małej kieszonki z przodu marynarki wkłada się białą, ozdobną chusteczkę. Frak noszą głównie dyrygenci na wielkich koncertach, zawodowi tancerze na konkursach, a także kelnerzy w wytwornych restauracjach. Z tym, że ci ostatni, dla odróżnienia od gości zakładają zamiast białej muszki – czarną.
Inni szykowni panowie sięgają po nieco mniej wytworny strój jakim jest smoking. Jest on mniej oficjalnym strojem, jednak bardziej reprezentacyjnym niż garnitur. Jego górna część składowa to: czarna, zwykle dwurzędowa marynarka, przy której znajdują się gładkie, atłasowe klapy lub szalowy kołnierz. Czarne spodnie zdobi pojedynczy, atłasowy lampas. Do tego biała koszula i obowiązkowa czarna muszka pod szyją. Inne dodatki to biała chusteczka, czarne i gładkie buty, a także czarne skarpetki i spinki do mankietów. Przyjęło się, że strój ten noszą panowie dopiero po godzinie 19, chyba, że jest to ślub.
Partnerka natomiast, aby dorównać galowemu ubraniu pana podczas wielkiego balu, eleganckiego przyjęcia lub ślubu, powinna założyć długą i elegancką suknię.


Powiązane artykuły