Zbieranie deszczówki jako sposób na podtopienia ogrodu

Zbieranie deszczówki jako sposób na podtopienia ogrodu

Zobacz, jak zbiorniki na deszczówkę przeciwdziałają podtopieniom. Może staną się dla Ciebie ciekawą alternatywą, która ochroni Cię w przyszłości.

Połamane drzewa, zniszczone mienie, a także lokalne podtopienia - to skutki nawałnic, z którymi mierzyliśmy się w minionych latach.  O ich skali świadczy statystyka choćby jednego dnia. Zgodnie z danymi Państwowej Straży Pożarnej w nocy z 17 na 18 lipca 2021. interweniowała ona ponad 290 razy. Część wyjazdów dotyczyła lokalnych powodzi, które dały się we znaki w szczególności w Małopolsce, na Śląsku i Mazowszu. Na działkach powstały niemal oceany, a dobytek zamknięty w piwnicach i na dolnych kondygnacjach został zniszczony.  

Przyczyny

Prawdą jest, że charakter opadów w ostatnich latach zmienił się diametralnie. Lipiec od zawsze należał do najbardziej wilgotnych miesięcy w Polsce, jednak nie mamy już do czynienia z regularnym deszczem, który zasila glebę, a właśnie z gwałtownymi i niszczycielskimi burzami i nawałnicami.
Jest to skutek zmian klimatycznych, z którymi mierzymy się od kilkudziesięciu lat.
Sytuację pogarsza dodatkowo stopień zabetonowania i zmniejszanie udziału tzw. powierzchni biologicznie czynnej.  Kostka brukowa i powszechny asfalt sprawiają, że woda nie ma możliwości wsiąkać w grunt. Trafia od razu do studzienki kanalizacyjnej. Niestety w czasie gwałtownych burz nie jest ona w stanie przyjąć jej w takiej ilości. Dochodzi do przepełnienia i podtopień.
Jednocześnie zbyt mała retencja wywołuje niedobór cennej wody w gruncie. Mamy więc jednocześnie susze i powodzie.

Jak zbiorniki na deszczówkę przeciwdziałają podtopieniom i w jakim sposób ratują środowisko?

Celem zbiorników na wody opadowe jest magazynowanie wody deszczowej w miejscu występowania.
Naziemne wersje takie za pomocą rur podłączonych do rynny zbierają wodę z dachu budynku, dzięki czemu nie spływa ona na kostkę i nie powoduje zalania np. piwnicy lub parteru domu. To bezcenne zwłaszcza w okresie intensywnych opadów lub też w sytuacji, gdy utrzymują się one przez dłuższy czas.
Oferta tego typu rozwiązań jest niezwykle bogata. Klienci mogą wybierać pomiędzy mniejszymi opcjami takimi, jak Rustykalna beczka o poj. 120 litrów, czy nowoczesny zbiornik na deszczówkę 300 litrów, a znacznie większymi pojemnikami - np. zestaw retencyjny 2 zbiorników o łącznej pojemności 2000 litrów.
Pierwsze z nich są idealne na działkę, gdzie powierzchnia biologicznie czynna jest większa, Drugie natomiast są stworzone do gospodarstw domowych, w których zużycie wody jest większe, podobnie jak stopień zabetonowania nieruchomości.
Jak zbiorniki na deszczówkę przeciwdziałają podtopieniom - opcje podziemne
Ciekawszą opcją są zbiorniki podziemne na deszczówkę i wody roztopowe. O ile bowiem naziemne rozwiązania działają tylko od wiosny do jesieni, o tyle te funkcjonują cały rok. Grunt daje izolację, dzięki której woda nie zamarza i może być wykorzystana także zimą.
To cenna właściwość, gdyż od kilku lat w grudniu i styczniu coraz częściej mamy do czynienia z dodatnią temperaturą i deszczami.
Co więcej, rozbudowane podziemne zbiorniki na wodę deszczową mają też system doprowadzający, który zbiera opad nie tylko z dachu, ale także (odpowiednimi otworami) także z części utwardzonej. Ma to kolosalne znaczenie przy nawałnicach.
Sprawdza się także wiosną, kiedy topniejąca pokrywa śnieżna stanowi lokalne zagrożenie. Odpowiednio dostosowane systemy małej retencji przyjmują nadmiar roztopu i przechowują go do momentu wykorzystania.

Zbiorniki na deszczówkę - walka z podtopieniami, suszą i … własnymi wydatkami

Woda słodka jest bezcenna, a  cierpimy na jej niedobór. Grunt wysycha, a my patrzymy na jej marnotrawstwo, kiedy wpada do studzienki kanalizacyjnej. Tymczasem wykorzystanie deszczówki ze zbiorników jest wszechstronne.
Służy ona do:

  • podlewania kwiatów i trawników;
  • mycia samochodów i kostki brukowej;
  • spłukiwania toalety;
  • zasilania pralek.

Specjaliści szacują, że w ten sposób możemy zaoszczędzić rocznie do 60% bieżącej wody, która w gospodarstwach domowych w większości wykorzystywana jest na cele użytkowe tj. pranie, sprzątanie, czy zmywanie. Tylko niewielką ilość spożywamy w posiłkach, czy jako wodę pitną.  
W ten sposób instalacja zbiorników na wodę opadową chroni przed podtopieniami, przeciwdziała suszy, a także wpływa na stan naszych portfeli.


Powiązane artykuły